З історії промислових підприємств Красилова
За матеріалами Ю.Д.Гжимайла:
Історія Красилівського машинобудівного заводу бере свій початок у 1932 році. Тоді, у кінці літа 1932-го, народний комісар оборони країни К.Є.Ворошилов прибув у район південно-західного кордону для інспектування будівництва прикордонного укріпрайону. За погодженням наркома з місцевими органами влади для цього було передбачено спорудження машиноремонтної майстерні радгоспу Красилівського цукрового заводу Вінницького цукротресту. Майстерню підпорядкували трестові для її спеціалізації на ремонті автотракторних двигунів, автомашин, іншої техніки. Очолив її молодий директор Г.І.БОРЕЙКО.
Після визволення Красилова навесні 1944-го зруйновану майстерню відбудували й налагодили ремонт двигунів і виготовлення запчастин до автомобілів, закріплених за цукрозаводами області.
По війні трудовий колектив при допомозі Кам’янець-Подільського цукротресту (керуючий А.П. ШАРКО), по суті, заново відродив машиноремонтну майстерню. Після того, як із Шепетівської бази трофейного обладнання 1946-го року привезли 15 металообробних верстатів, відновилася виробнича база реммайстерні. У 1947-му році її реорганізували у ремонтно-механічний завод, що вже через рік набув статусу машинобудівного. Директором призначили Олександра Онуфрійовича ЛЗЮМАНА.
Дуже важливу роль в історії промисловості нашого міста відіграло ремонтно-транспортне підприємство. А починалося все з МТС. Найбільшого розширення виробничих площ, ремонтної бази станція досягла в 50-х, коли її очолив досвідчений, енергійний керівник Павло Карпович БАБЕНКО. Тут добудували нові цехи – з ремонту двигунів, розбору і миття тракторів, електроцех. Спорудили свою електростанцію.
У 1958 році до Красилівської МТС приєднали Чернелівську. У 1960-му році підприємство реорганізували у районне Обєднання «Сільгосптехніка», а в 1986 році – в Красилівське ремонтно- транспортне підприємство.Помітних успіхів колектив райоб’єднання «Сільгосптехніка» досяг і в 70-80 роках, коли підприємством керував Анатолій Панасович ШВЕЦЬ.
В 60-70 РОКАХ минулого століття у Красилові споруджено кілька підприємств – молокозавод, що переробляв 50 тонн молока за добу, 2 асфальто-бетонні заводи потужністю 250 – 300 тонн продукції за зміну, харчокомбінат, автотранспортне підприємство.
А ще красилівчани старшого покоління пам’ятають, як у 1968 році на одній з околиць – у мікрорайоні, названому в народі «Кітлянка», завирували будівельні роботи – народжувався Красилівський завод металовиробів (нині – агрегатний). Його історія розпочалася з невеличкої дільниці на площах майстерні виробничого навчання в школі №1 – у приміщеннях колишнього маєтку пані Маньковської.
Першим директором підприємства призначили Дмитра Федоровича ДЕКЕРМЕНДЖІ, який став душею заводської будови і виявив у цій справі дивовижну підприємливість та наполегливість. І вже 16 вересня 1968 року було виготовлено й передано на основне виробництво першу партію деталей.У березні 1971-го відкрили заготівельно- штампувальний цех, де виготовляли дитячі іграшки, окремі деталі ло авіатехніки, посуд із алюмінієвої та неіржавіючої сталі. У січні 1972 року появився зварювально-механічний цех, відтак – цехи з термічної та гальванічної обробки деталей, інструментальний, транспортний, механічні.
У 1975 році підприємство одержало офіційний статус заводу і почало називатися Красилівський завод металовиробів, а на початку 80-х – Красилівський агрегатний завод.
Крім свого прямого призначення – виготовлення деталей і вузлів до авіатехніки – підприємство брало активну участь у підготовці до запуску космічного корабля «Буран», для монтажу і завантаження якого на заводі було виготовлено, випробувано й передано представникові замовника чимало пристроїв.
ПРОВІДНЕ значення у розвитку селища і району відіграло будівництво траси газопроводу Лашава – Київ. Однією з дільниць газопроводу Красилівська, довжиною близько 120 кілометрів. Бульдозерьні роботи розгорнулися в березні 1948 року. Голубий факел дашавського газопроводу запалав у Красилові
У 1974 році в Красилівському управлінні магістральних газопроводів став до ладу новозбудований компресорний цех № 2, оснащений шістьма газотурбінними компресорами для перекачування найпотужнішими магістральними газопроводами природного газу з Шебе- іннського родовища закордонним споживачам. І вже 1975-го року станція щодобово перекачувала 59 млн. куб. м. газу.
В СЕРПНІ 1971-го в нашому місті створено контору «Красилівгаз», керівником якої було призначено Броніслава Люлвіговича КРИВІЦЬКОГО. За кілька років збудовано базу, якою і сьогодні користуються газовики.
З приходом директора Василя Івановича СЕМЕНЮКА її реконструювали, працює абонентське бюро «Сервісгаз», значно поліпшилося обслуговування майже 19 тисяч споживачів голубого палива. Основне завдання філії – безперебійне та безаварійне газопостачання численних споживачів. Газові мережі протяжністю понад 750 км, складне обладнання вимагають щоденної уваги з боку працівників газової служби. Тривають будівництво нових газопроводів, реконструкція існуючих. А в населені пункти, де ще відсутнє “голубе паливо”, працівники Красилівської філії ВАТ «Хмельницьк- газ» щороку завозять близько 20 тонн зрідженого балонного газу для п’яти тисяч споживачів.
Сучасне місто, Красилів сформував- у 60-70 роках. Невеличке, зелене, охайне, воно близьке й любе кожному з нас.
Розбудову міст невипадково пов’язують із конкретними людьми, неординарними особистостями. Красилівчани добре знають і пам’ятають імена ТИХ, ХТО ПОВСЯКДЄННО дбав Ідбає про розвиток рідного Красилова. Про те, щоб він завжди був найзеленішим, найблагоустроєнішим.
Власне, найбільшого розвитку у галузі житлового і промислового будівництва Красилів досяг у1963-1973 роках, коли районну партійну організацію очолив Павло Карпович БАБЕНКО.
«…Великий трудівник, принциповий, талановитий керівник, вимогливий до себе і підлеглих, трудився від зорі до зорі, – згадує про П.К.Бабенка колишній заступник голови райвиконкому Микола Антонович ЧЕХОВСЬКИЙ.
Ло початку робочого дня міг побувати в колгоспі, на підприємстві чи будівельному майданчику. І зразу запрошував керівників, аналізував стан справ на об’єктах, на котрих щойно побував.
Оскільки ло обрання Павла Карповича на цю посаду тодішній Красилів мав дуже непривабливий вигляд – брудний, болото майже не просихало на розбитих тракторами і вантажними автомобілями вулицях, пройти якими було неможливо, П.К. БАБЕНКО особливу увагу приділяв дорожному будівництву в місті, розширенню житлового фонду, благоустрою, сільському господарству, постійно вимагав від керівників райцентру не заспокоюватися, а вишукувати кошти на будівництво житла, порушувати це питання перед своїми міністерствами та відомствами».
У справі благоустрою і шляхового будівництва були великі труднощі – бракувало асфальту, щебеню – й тоді побудували в Красилові асфальтний завод. Чимало праці й зусиль доклав до прокладання й ремонту доріг завідуючий шляховим відділом райвиконкому Д.С.Вавренчук.
Для озеленення вулиць із Криму завезли каштани, тую, з Хмельницького – плакучі верби.
У ті роки у Красилові було збудовано нові цехи машинобудівного заводу, автопідприєм- ство, автостанцію, комбінат побутового обслуговування, райлікарню, кінотеатр, пляж «Левада», приміщення редакції й друкарні, відділення банку, машино-лічильну станцію, готель, меморіал.
У 60-80 роки набувають нового піднесення освіта, культура, соціальний розвиток краю. У місті спорудили 4 загальноосвітні школи,дитячих садків, клуб газопроводу, палац культури цукрового заводу, стадіон «Юність», стаціонарні спортивні майданчики, дитячо-юнацьку спортивну й дитячу музичну школи, що стали справжніми носіями духовного й фізичного виховання молоді.
У 60-70 роках у Красилові спорудили лікарняне містечко. Центральну районну лікарню оснастили сучасним діагностичним обладнанням, найновішою апаратурою для забезпечення населення кваліфікованою допомогою. У 1972-му на базі Красилівської райлікарні Всесвітня організація здоров’я (ВОЗ) проводила міжнародні курси, 1979-го відкрили новий корпус лікарні на 120 ліжок. Десятки лікарів і середніх медичних
працівників віддали охороні здоров’я по 30-40 і більше літ свого трудового життя.
«Уперше я познайомився з колективом районної лікарні в 1957-му, коли студентом Вінницького медінституту приїхав на практику, – розповідає один із ветеранів колективу лікар- хірург Станіслав Сигізмундович БАЧИНСЬКИЙ. – Лікарня на 5 палат знаходилася в невеликому будинку поруч із теперішньою санстанцією. Мене привітно зустріли провідні лікарі – хірург Олександр Степанович ЖИЛКО, терапевт Пилип Іванович ЦИБУХ. З операційною знайомився у процесі роботи. Лосі пам’ятаю операційну сестру Ірину Іванівну СІРОШТАН, анесте- зіолога й неперевершеного рентгентехніка Володимира Дмитровича ПЕТРУКА.
У пологовому будинку на дві палати працювала дружина О.С.Жилка – акушер-гінеколог Тіна Яківна ЗАХАРОВА.
У 1960 році колектив поповнили невропатолог Не- ля Петрівна НЕВІНСЬКА, рентгенолог Борис Степанович БОЙКО, пеліатр Раїса Леонідівна ГРЕЦЬКА. Головним лікарем призначили хірурга за спеціальністю Івана Афанасійовича ГУМЕНЮКА. Помітно зростали кількість і якість виконання операцій. Уважно стежив я за роботою хірурга І.А.Гуменюка, часто асистував йому. У 1961 році після закінчення Вінницького державного медінституту мене призначили лікарем-хірургом Красилівської районної лікарні.
Набагато легше й цікавіше стало працювати, коли на посаду головного лікаря й завідуючого хірургічним відділенням призначили Василя Олександровича БОРОДІЯ. За віком він був старший нас, у роки війни – студент Ленінградської військово-медичної академії, добровольцем пішов на фронт. Не маючи диплома лікаря, оперував, рятуючи життя солдатів і командирів. Після війни з відзнакою закінчив Вінницький медінститут, працював у Кременчуцькій дільничній лікарні.
Багатьом красилівчанам повернули здоров’я, врятували життя кваліфіковані лікарі Красилівського протитуберкульозного диспансеру на чолі з колишнім головним лікарем Федором Григоровичем ПІВНИКОМ.
Наші земляки брали активну участь і в, ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. У 1986 році на усунення наслідків аварії вирушили десятки красилівчан. Серед 6217 пожежників України в Чорнобилі були й наші земляки – Анатолій Крикунов, Віталій Шевчук, Микола Герасимчук. У ліквідації аварії у складі 10-ї вахтової бригади у м.Чорнобилі 31 липня – ЗО серпня 1986-го сумлінно трудилися й 13 працівників Красилівської райсанепідемстанції: Аркадій Ціпкун, Василь Мединський, Ніна Лозінська, Едуард Лисаковський, Віра Карпенко, Надія Скоц, Василь Алексейчук, Алла Слє- сарєва, Іван Півник, Лора Кравчук, Василь Гуменюк, Анатолій
Васюк та Олександра Рижак.
Головний санітарний лікар Красилівського району – тодішній керівник бригади – Аркадій Іванович ЦІПКУН згадує: «Після приїзду в Чорнобиль ми змінили вахтову бригаду №9 із Хмельницької області. До її складу входили 25 чоловік на чолі з Юрієм Матусом. Вони трудилися 15 днів, а наша бригада несла вахту цілий місяць. Ло її складу входило 26 спеціалістів санепідемслужби Красилівського, Лераж- нянського, Чемеровецького, Летичівського, Старокостянти- нівського, Волочиського, Славутського, Городоцького районів. Я там був головним санітарним лікарем 30-кілометрової Чорнобильської зони. Здавалося б, стільки років злинуло, але пам’ять так часто переносить нас у ту жахливу пору атомної катастрофи. Ми виконували свій обов’язок, ризикуючи не тільки здоров’ям, а й життям. Ці події на все життя залишили невигойну рану в людських душах”.
Немає коментарів:
Дописати коментар