Олександр Коробко
(народився в селищі Антоніни, член Національної спілки журналістів України, працював редактором газети “Закарпатська правда”, проживав в м. Ужгород)
НАША ВУЛИЦЯ
Не виходило з нашої вулиці ні героїв, ні вчених, ні письменників. З давніх-давен хуг жили прості смертні: народжувались, цілий свій вік працювали біля землі і потім назавжди відходили в її лоно. На їх місце приходили інші, молодші. І знову йшли тими ж стежками, тими ж кроками, з тими думами… Кроками батьків, з думами великих хліборобів.
Обминали нашу вулицю асфальти, автобуси, але завжди були на ній людська стежка. Веснами дітлахи так вбивали її босими ноженятами, що вже ціле літо, навіть у зливу, на ній не було бо лота. Ця стежка, ніби з’єднувала кожен маленький двір з великим світом.Уздовж вулиці весною буйно зацвітають садки. Цвітуть яблуні, груші, черешні, сливи. Цвіте жовта акація і біла акація, цвітуть квітки в загорожах, у садках співають солов’ї . І тоді буває гак гарно, що здається: на землі немає вже кращої вулиці, кращих садків, квітів та солов’їв.
Ні, такого гамору — хліборобського – не буває у містах.Вранці золотистим співом будять мирян півні. І з того часу не втихає життєвий гамір вулиці аж до вечора.
Ні, такого гамору — хліборобського – не буває у містах.Вранці золотистим співом будять мирян півні. І з того часу не втихає життєвий гамір вулиці аж до вечора.
Рано встає тітка Яніна з своєю дочкою Юлею. Готують наспіх сніданок, гукають тітку Христю — і всі троє біжать з сапами в поле. А з другого кінця вулиці – Марія, Єва, Ганна… А потім – тільки білі хустини маячать далеко-далеко в полі. З настанням тепла всі жінки одягають білі хусточки, молодшають, стають веселішими. А чоловіки з хлопцями веснами підмітають садки, поправляють огорожі – і потім в селі не видно: у полі орють, сіють, косять. Хіба що по вечорах зрідка спалахують вогники цигарок.
Між споришами і ромашками вздовж вулиці видніються два довгих рівчаки, сліди німецьких танків – відголосок війни. Важкі, незабутні сліди війна залишила в кожній хаті, в кожній сім’ї . Вечорами довго світяться вікна Варвари Плисюк та Ганни Кованчук: зосталися вдовами і тепер одиноко доживають свою старість. Минули довгі роки, а їм так і хочеться підійти до вікна, припасти чолом до холодної шибки і виглядати, щоб хтось повернувся в дім. Вночі тут тихо – тихо, як після бою. В споминах часто приходять чоловіки, брати, діти… А потім знову наступає н нь, знову у вікна заглядають великі жовті соняхи, сонце, знову псе забувається в життєвих турботах аж до вечора.
Одиноко світяться вікна посивілих вдів. їх у нас багато, цих одиноких вікон…
І Іо обіді на вулиці з’являється листоноша з великою сумкою. Вона зупиняється біля хати тітки Єви і гукає:
Владочко! Вам лист од сина.
гка Єва кидає все і біжить до воріт. Тітка Єва довго читаєречитує кожен рядочок. До неї прибігає веснянкуватий Юрик, менший син. Солдатського листа читають спочатку. Згодом мати до роботи і зустрінеться з Юриком тільки увечері. Хлопчик тихо скаже:
Мамо, давай корову здамо у колгосп… щоб не пасти…
Ну, як тобі не соромно – ти ж всього два пасеш.
Єва роботяща, всюди встигає: і в полі, і вдома. Колгосп допоміг їй побудувати хату. Тітка Єва тепер щовесни сіє побіля хати багато різних квітів, і потім вони зацвітають, і садок зацвітає, і тут ціле літо гарно-гарно. Поряд з хатою тітки Єви виросло ще дві: Марії Кондратюк та Дмитра Войтюка. А трохи далі – Ліди Риба- чук, Романа Луцюка, Івана Жука, Володимира Бартошука… Коло кожної хати – молоденький садочок, квіти: щоб гарно було. Змінюється життя, змінюються люди, змінюється вулиця.
Весняними вечорами до глибокої ночі гудуть над садками хрущі і не сплять хлопці та дівчата. А як ще вийде місяць між зорі – то здається все це казкою, доброю чарівною казкою, яку ми чули від бабусі.
Хлопці одружуються, дівчата виходять заміж, сусіди святкують новосілля, лелеки щоразу приносять і гублять на нашій вулиці гарненьких діток. Молоді батьки знаходять їх і дуже радіють і дякують лелекам…
Дядько Фока і тітка Христя справили своїм дітям уже п’ять весіль. І ще два сини ходять у парубках.
Дядько Фока раніше працював у колгоспі їздовим, але постарів і тому зараз при хаті. Садок гарний посадив: як не дочекається сам яблук, то іншим буде.
Дуже гарно буває, як влітку на зелену вулицю висипле гратись дітвора. Глянеш здалека – наче квіти хто розкидав.
Кожного літа до тітки Надії приїжджає з бабусею племінниця Таня. Сільська вулиця для неї, киянки, – цілий світ загадок, сві і непізнаного. Таня дивується землі, полю, лісу.
А чорні квіти бувають? – перепитує.
Ні.
А чому?
Бо квіти для того, щоб людям радість була, – кажуть дорослі.
Галя сама навчилася бігати до поля — поле їй подобається найбіні.ше. Вона годинами може простояти: дивитися на квіти, на бджілок, на комбайни. А якось пішла і заблудилася в травах — ледве відшукали.
Ранками по вулиці проходять хлопці в робочому засмальцьованому одязі – механізатори з відділення Сільгосптехніка – ціла династія Сидоруків, Олександр та Володимир Бартошуки, Іван Жук, Едуард Молодецький, Володимир Рибачук…Поспішають, а І’аня дивиться крізь вікно і питає:
Дяді на поїзді працюють?
Звідки Тані знати, що ці дяді мають золоті руки, котрим скоряється і вогонь, і сталь, і велетенські машини? Звідки знати маленькій дівчинці, що під робочими спецівками в них б’ються теплі людські серця? Таня багато вже знає про метелики, про квіти, але ще не знає про добрі людські серця…
Трапилась чоловікові біда: в комбайні, яким молотив пшеницю в полі, поламався вал. Уже вечір. У майстерні відділення «Сільгосптехніка» нікого нема, тільки сторож ходить. Куди звернутись по допомогу? Не стоятиме ж машина в такий гарячий час усю ніч. І прийшов чоловік на нашу вулицю, постукав у вікно Володимира Рибачка:
Друже, допоможи!
Опівночі відчинились двері майстерні: загули верстати.
Володимир був і за токаря, і за слюсаря, і за електрозварю- нальника. Дивувався чоловік: звідкіль такі руки у хлопця? А через годину не міг надякуватися за роботу:
А хто вам наряд випише? Нікого ж нема. Візьміть оці гроші, візьміть.
Усміхнувся хлопець: хіба за гроші?
Довго світяться вечірні вогні на нашій вулиці. Як здалека подихи шся, то, здається, що вони зовсім однакові. Але насправді кожен із них світиться по – своєму: різні люди, різні долі, різні турботи. Вечорами вогні нашої вулиці можуть розказати багато- багато.
Ось сім’я фронтовика Дмитра Войтюка. Один по одному гри сини стали солдатами. Михайло вже демобілізувався. Тепер йому є про що говорити з батьками, тепер вони краще розуміють один одного. Весняними вечорами часто з хати Войтюків лине на вулицю чарівна пісня – Михайло хороший баяніст і співак. У нього тепер велика радість: не забули і добрі лелеки – він став батьком. Ще на одного громадянина збільшилось на нашій вулиці.
У багатьох хатах на нашій вулиці матері проводжають і зустрічають своїх синів – вони не сплять ночами.
Стукнеться нічний метелик у шибку, насторожиться – може син. А прийде:
Я тебе так довго чекала…
І розповідає про садок, про корову, а син думає про великі проблеми часу. їм, синам, дано будувати, жити по-новому, складати нові пісні.
Наша вулиця гарна у будь-яку пору року. Білі хати, наче писанки, далеко видніються з -поміж садків. Щось таємниче та чарівне є на вулиці і взимку, коли запорошені білим пушком стріхи, коли засніжені дерева у садках. Проїдеться тоді трактором Іван Жук і прогорне дорогу для дітей. А золотими осенями по ночах чути, як падають у садках налиті сонцем яблука.
… Не виходило з нашої вулиці ні героїв, ні вчених, ні письменників. З давніх-давен живуть тут прості смертні. Але вони завжди були добрими людьми і великими хліборобами. Ніхто не міг краще від них обробляти землі, ніхто не міг краще працювати, веселитись. Наша вулиця – вулиця хліборобів. Оплакана вдовами, прославлена працею, у соняшниковім і яблуневім цвіту, возвеличилась вона серед світів і протягнулася до самого сонця.
смт. Антоніни, 1969 рік.
Немає коментарів:
Дописати коментар